logo

•• Stopový prvok ••

Stopový prvok (mikrobiogénny prvok, mikroprvok, mikroelement) je biogénny prvok, ktorý tvorí menej ako 0,005 % hmotnosti organizmov.

Stopové prvky v širšom zmysle sú tieto prvky:

  • invariabilné: meď, zinok, mangán, fluór, jód, molybdén, bór (zaraďovaný aj ako variabilný), kremík (zaraďovaný aj ako variabilný), podľa niektorých zdrojov aj železo,
  • variabilné: väčšina ostatných prirodzených prvkov okrem primárnych prvkov a sekundárnych prvkov.

Niektorí autori rozlišujú namiesto týchto stopových prvkov v širšom zmysle dve hmotnostné skupiny:

  • mikrobiogénne prvky v užšom zmysle – majú vyšší podiel na hmotnosti,
  • stopové prvky v užšom zmysle (= ultramikrobiogénne prvky v užšom zmysle) – majú nižší podiel na hmotnosti.

Stopové prvky v potravinách sú dôležité pre naše zdravie - podieľajú sa totiž na dôležitých chemických a metabolických procesoch.

Bór (B) - patrí medzi nekovové prvky. Kryštalický bór je veľmi tvrdý, po uhlíku je to druhý najtvrdší prvok periodickej tabuľky. Stopy bóru sa našli aj v živočíšnych tkanivách, ale vyskytuje sa hlavne v rastlinách.

Fluór (F) - sa vyskytuje v kostiach a zuboch, viazaný vo forme fluoridov. V organizme má dospelý 70 kilový človek 2,6 g fluóru. Fluoridy sú silným tlmičom niektorých enzýmových systémov - urýchľovačov látkovej výmeny v organizme.

Kobalt (Co) - je veľmi dôležitý prvok pre krvotvorbu. Telo dospelého 70 kilového človeka obsahuje 0,0007 g kobaltu (rozsah je od 0,7 do 10 mg), a to najmä v pečeni a obličkách.

Zdroj: listová zelenina, pečeň a obličky, mäso.

Mangán (Mn) - je dôležitý pre využitie rôznych vitamínov, napr. vitamínu C. Taktiež je potrebný pre tvorbu bielkovín, cukrov, tukov a cholesterolu a pre metabolické procesy v kostiach a nervovom tkanive.

Zdroj: ryža natural, pšenica, čučoriedky, ovsené vločky, kakao, zázvor, petržlen, orechy, banány.

Meď (Cu) - je potrebná pre tvorbu krvného farbiva hemoglobínu a ako súčasť mnohých reakcií, smerujúcich k uvoľňovaniu energie. Meď sa vyskytuje v mäse, obilí a orechoch. Nedostatok vedie k poruche rastu a metabolizmu.

Zdroj: pečeň, kakao, fazuľa, petržlen, ovsené vločky, šampiňóny, listová zelenina, banán.

Molybdén (Mo) - pôsobí v ľudskom tele ako kofaktor (nízko molekulová štruktúra) niektorých enzýmov (xantínoxidáz, aldehydoxidáz a siričitan oxidáz). V tele dospelého 70 kilového človeka sa nachádza približne 0,005 g molybdénu.

Zdroj: pečeň bravčová, červená kapusta, zemiaky, cesnak a hrach.

Selén (Se) - je v tele 70 kilového dospelého človeka v množstve asi 0,02 g (rozsah obsahu selénu je 10 - 30 mg) a chemicky sa podobá na síru. Pokiaľ sa v organizme nachádza v množstve pod hodnotou 3 ppm, je pre organizmus veľmi dôležitý prvok, najmä vo vzťahu k tkanivovému dýchaniu.

Zdroj: ovsené vločky, ryža lúpaná, ľadvinky, makrela, pstruh, maslo, syr, vaječný žĺtok, bielok, mäso, paradajky, hrášok, zemiaky, huby, cesnak, droždie.

Železo (Fe) - je najdôležitejšou zložkou krvného farbiva hemoglobínu, obsiahnutého v červených krvinkách a slúži na prenos kyslíku do všetkých orgánov.

Zdroj: kokos, ovsené vločky, mäso, fazuľa, orechy, kvasnice, vajcia, hrach, špenát, slezina.

 

Zinok (Zn) - je súčasťou biochemických látok zvaných enzýmy, ktoré sa zúčastňujú mnohých metabolických procesov vrátane tvorby energie. Je nutný pre reguláciu rastu. Dôležitým zdrojom zinku sú ustrice, pečienka, potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ryby a celozrnné výrobky. Nedostatok zinku môže viesť k retardácii rastu, podráždenosti, zvýšenej vnímavosti voči infekciám a pomalému hojeniu rán.

 

Zdroj: ovsené vločky, mäso, kura, pečeň, huby, strukoviny, ryža natural, hrášok.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...